Jak stworzyć stronę internetową?

Zapotrzebowanie na strony internetowe ciągle rośnie, a w praktyce okazuje się, że ich tworzenia trudno nauczyć się na studiach. Na informatyce można oczywiście poznać niezbędne podstawy, a po studiach bez problemu “wyklepać” prosta wizytówkę w html, ale w praktyce okazuje się, że nawet proste wizytówki tworzy się obecnie inaczej. Jak więc posiąść wiedzę, którą posiada webmaster?

Podręczniki tworzenia stron

W księgarniach (także tych internetowych) możemy znaleźć podręczniki tworzenia stron www. Niestety najczęściej są to przekłady angielskich książek, które zostały napisane kilka lat temu. A jak wiadomo internet szybko idzie do przodu. Wielu z omówionych w takich książkach technologii tworzenia stron www już się nie używa. Z książek można nauczyć się na przykład podstaw php albo innej webowej technologii, ale nie tworzenia stron jako takiego. Przynajmniej nie tworzenia nowoczesnych stron.

Fora i blogi w internecie

Jeżeli mamy pewne podstawy, najlepszym źródłem wiedzy jest… wyszukiwarka internetowa. Nie da nam ona usystematyzowanej wiedzy o tworzeniu stron internetowych, ale na blogach czy forach znajdziemy przydatne i – co najważniejsze – aktualne informacje i odpowiedzi na wiele szczegółowych pytań. Nikt nie poprowadzi nas za rękę, ale możemy dowiedzieć się na przykład jaki framework jest aktualnie uznawany za najlepszy i jakie ze znanych nam rozwiązań przestały być wykorzystywane do tworzenia stron internetowych. Polska społeczność internetowa jest bardzo aktywna i warto z tego skorzystać.

Nauka w praktyce

Zarówno podręczniki jak i blogi czy fora są bardzo dobrym rozwiązaniem, ale musimy pamiętać, że tą metodą częsty będziemy uczyć się na błędach. Czasem jest to długotrwały proces. Możemy go przyspieszyć przez pójście na staż do agencji interaktywnej, której głównym zajęciem jest projektowanie i tworzenie stron www. Znacznie przyspieszy to proces uczenia się na błędach – od razu dowiemy się nie tylko co powinniśmy zrobić inaczej, ale także – dlaczego.

Webmastering nie jest umiejętnością, którą zdobędziemy na studiach. Ale jeżeli interesuje nas tworzenie stron www mamy wiele możliwości, żeby się tego nauczyć.

Podobne wpisy