Jak zarabiać online będąc artystą? 6 sprawdzonych sposobów

Żyjemy w czasach ogromnych możliwości. Tradycyjne sposoby zarabiania pieniędzy nie są już normą społeczną, a my, aby się utrzymać, nie jesteśmy już zobligowani do codziennego podbijania karty w fabryce o 6 rano, czy pracy w biurze od 9 do 17. Praca zdalna daje również szerokie spektrum możliwości wszelkiego rodzaju twórcom i artystom, którzy mogą świadczyć swoje usługi przez Internet.

Dzięki pracy w sieci niemalże w każdym zawodzie możemy zarabiać online. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, daje duży komfort i swobodę, ponieważ sami decydujemy o tym, ile pracujemy i gdzie to robimy. Możemy pracować wieczorami, zamiast zrywać się o świecie i wychodzić do pracy. Możemy również wykonywać nasze obowiązki z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu.

Przyjrzyjmy się bliżej 5 sprawdzonym sposobom na pracę online dla artysty.

1. Sprzedaż zdjęć online

To opcja idealna dla fotografów, ale również dla malarzy i rysowników. Wystarczy założyć konto na kilku portalach zajmujących się pośrednictwem w sprzedaży dzieł sztuki i ich odbitek i wystawić tam swoje prace. Najpopularniejsze strony to Saatchiart. com oraz Shutterstock. com.

Założenie profilu na portalu jest bezpłatne, od każdej sprzedanej odbitki pobierana jest jednak prowizja w wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu procent ceny, w zależności od portalu. Obsługa konta na takiej stronie dla twórców jest bardzo prosta, a sprzedaż całkowicie legalna. Artyści wypełniają formularz podatkowy i odprowadzamy podatek od uzyskanych w ten sposób pieniędzy. Ponadto jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ wszelkie procesy związane z wykonaniem odbitek naszych prac bierze na siebie portal. Nie musimy się martwić o wydrukowanie, oprawę czy wysyłkę odbitki naszego dzieła- to wszystko zrobi za nas internetowa galeria sztuki, z której usług korzystamy.

Oczywiście oprócz odbitek możemy również sprzedawać oryginały swoich prac, ale tutaj już kwestia przygotowania pracy i wysyłki spoczywa po naszej stronie.

2. Sprzedaż tapet cyfrowych na komputery i urządzenia mobilne

Jeśli jesteś fotografem lub grafikiem, możesz zarabiać na sprzedaży wykonanych przez siebie tapet cyfrowych online. Wystawiasz je po prostu w Internecie na stronach pośredniczących i czekasz na zyski. Zasada sprzedaży jest podobna jak w galeriach sprzedających odbitki online. Przykładowo możemy skorzystać z portalu Fotolia. com.

3. Świadczenie usług graficznych

Graficy komputerowi to grupa zawodowa, która stosunkowo często pracuje zdalnie. Nic dziwnego, ponieważ ofert umożliwiających taki rodzaj pracy jest mnóstwo. Znajdziesz je zarówno na tradycyjnych portalach internetowych z ogłoszeniami o pracę typu Pracuj. pl, jak i na specjalizujących się w tego typu ofertach serwisach przykładowo Fiverr. com.

4. Oferuj swoje usługi na stronach dla Freelancerów

Wielu artystów zarabia, wykonując prace zlecone oferowane na portalach dla Freelancerów. Osoby wykonujące tak zwane wolne zawody, szukają korzystnych zleceń na portalach takich jak na przykład Upwork. com. Swoje propozycje pracy wystawiają tam klienci szukający usług różnego rodzaju artystów, a sami twórcy odpowiadają na nie i podają stawkę, za jaką są skłonni owe zlecenie wykonać.

Licytowanie takich ofert pracy wymaga pewnej wprawy- trzeba nauczyć się oferować dobre, odpowiadające trudności i jakości zlecenia stawki oraz nabrać wprawy w konkurowaniu z innymi artystami. Początki z reguły bywają trudne, ale gdy już wykonamy kilka czy kilkanaście prac i wyrobimy sobie dobrą opinię, ze zdobyciem zleceń nie ma większych problemów.

5. Udzielaj lekcji

Lekcje rysunku odręcznego, artystycznego czy technicznego są bardzo poszukiwane na całym świecie. Aby ich udzielać, wcale nie musisz spotykać się z uczniem twarzą w twarz. Możesz to robić internetowo za pośrednictwem połączenia video. Zacznij od zareklamowania swoich usług na jak największej ilości polskich i zagranicznych portali z ogłoszeniami (przykładowo olx lub fora internetowe dla osób planujących ubieganie się o przyjęcie na studia artystyczne, lub architekturę). Od zarobionych w ten sposób pieniędzy musisz samodzielnie odprowadzić podatek do urzędu skarbowego, a pracę taką rozliczasz na zasadach działalności wykonywanej osobiście.

Osiągnięcie przyzwoitego pułapu zarobków online może trochę potrwać. Musisz nauczyć się w praktyce zasad marketingu internetowego, zbudować port folio, zyskać klientów. Z pewnością pomoże nam też prowadzenie bloga artystycznego oraz kont na portalach społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram. Do naszego sukcesu przyczyni się też znajomość języka angielskiego- to umożliwi nam poszukiwanie ofert pracy zdalnej na całym świecie.


Początkowo potraktuj więc ten sposób zarobkowania w kategoriach pracy dodatkowej. Jeśli podejdziesz do sprawy sumiennie i będziesz działać systematycznie, już po kilku miesiącach będziesz mógł pomyśleć o rezygnacji z etatu, bo jako artysta zaczniesz zarabiać online wystarczająco dużo, aby móc się utrzymać.

6. Sprzedawaj koszulki ze swoim nadrukiem

Jest wiele portalu umożliwiających dochód w postaci sprzedawania koszulek ze swoim autorskim nadrukiem – jedne dodają tylko nadruk na własny portal (jak np. koszulkowo), inne natomiast dają możliwość otworzenia własnego sklepu, umożliwiając tym stworzenie własnej niepowtarzalnej marki (jak teetres, cupsell lub selino). Więcej informacji o powyższych portalach oraz przydatne zasoby możesz znaleźć na portalu modnakoszulka.

W prowadzeniu własnego sklepu z koszulkami mogą pomóc Ci także dwa poniższe artykuły wyczerpujące temat własnej marki odzieżowej:

Podobne wpisy