Sposób na wyblakły paragon

Codziennie dostajemy mnóstwo paragonów. Te mniej ważne – za drobne zakupy i te ważniejsze – za zakup wartościowych rzeczy. Te ostatnie są objęte gwarancją, która może trwać nawet kilka lat. W przypadku gdy towar nie miał karty gwarancyjnej, paragon jest podstawą rozpatrzenia reklamacji.

Dlatego tak ważne jest utrzymanie paragonów w dobrej kondycji?

Wyblakły paragon na nic nam się nie zda. Będzie nieczytelny i sprzedawca będzie miał prawo odmówić przyjęcia towaru do reklamacji. Po zakupie warto wykonać kopię paragonu i ewentualnie poprosić sklep o pieczątkę na owej kopii. W razie wyblaknięcia dowodu zakupu, zanosimy sprzedawcy wadliwy paragon wraz z jego kopią. Innym rozwiązaniem jest poproszenie sprzedawcy o wydanie zaświadczenia (na piśmie) o zawarciu umowy zakupu. Wyblakły paragon nie będzie wówczas problemem.

Wypróbowanym sposobem na czytelny paragon jest trzymanie go w…lodówce. Niska temperatura zapobiega blaknięciu. Ta metoda ma jedną wadę: ktoś z domowników, zupełnie przypadkiem, może te paragony wyrzucić. Warto więc poinformować bliskich o nietypowej zawartości lodówki.

Wyblakły paragon nie musi być problemem. Warto się jednak zabezpieczyć. Pamiętajmy o tym, kupując obuwie, odzież, artykuły wyposażenia wnętrz. Takie przedmioty nie mają karty gwarancyjnej i to paragon będzie podstawą naszych ewentualnych roszczeń.

Podobne wpisy